THE 11th WORLD MARTIAL ARTS CHAMPIONSHIPS
FOR THE DEAF AND HARD OF HEARING

Ostia Lido (Rome), Italy - 18th - 20th July, 2001

By Combat Sports Demostration of the C.I.S.S. Deaflympic

Gallery
Click to see en
larger photos

18th July 2001
The Opening cerimony held at Ostia (Rome) for 11th World Martial arts championships for deaf/Hoh


Argentina Team


Korea & Italy


Mexico & Italy


2 champions : Wawa (Usa) - Fabio (Italy)


The IMAFD and CISS executive members


The parade of CISS flag


The Parade of Cerimony


Opening Cerimony

19th July 2001
Judo and Karate
championships


Karate Kata girl medals Cerimony


Karate Kata men medals Cerimony


Karate fighting actions : Italy vs Scotland


Karate fighting actions : Italy vs Russia


Karate for 65 Weight class winners


Karate for 70 Weight class winners


Karate for 75 Weight class winners


Karate winners & officals group


First 3 hero italian masters : F.Faraone, C. Laviano & R. Bertuzzi


First time for Italy martial arts team has partecipate the parade of CISS opening cerimony on 22th July 2001

18th JULY 2001 - J U DO WOMENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
OPEN WEIGHT CLASS ZORKO EVA
( SLOVENIA )
KLEIN SABINE
( AUSTRIA )

19th JULY 2001 - J U D O MENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
60 Kg. WEIGHT
CLASS
SANTOS BRUNO
( FRANCE )
SAVRAN VYACHESLAW
( UKRAINE )
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
60-73 Kg. WEIGHT
CLASS
ZANONI DANIELE
( ITALY )
NEKHAEV YEVCEN
( UKRAINE )
DAMIEN ANTOINE
( FRANCE )
GOGULAEV NIKOLAI
( RUSSIA )
73-90 Kg. WEIGHT
CLASS
FAURE ALEXANDRE
( FRANCE )
JONARD CYRIL
( FRANCE )
BURGARD MICHAEL
( FRANCE )
DUCLOT ERIC
( FRANCE )
+90 Kg. WEIGHT
CLASS
CESPEDES NELSON
( ARGENTINA )
SERPENTINI ALESANDRO
( ITALY )
BOUTAREL FABIEN
( FRANCE )
XXX
XXX
90-100 Kg. WEIGHT
CLASS
GAVRYLUK SERGIY
( UKRAINE )
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
OPEN WEIGHT
CLASS
BURGARD MICHAEL
( FRANCE )
JONARD CYRIL
( FRANCE )
DUCLOT ERIC
( FRANCE )
FAURE ALEXANDRE
( FRANCE )

J U D O MEDALS

RESULTS   NATIONS GOLD SILVER BRONZE
1st FRANCE 3 2 6
2nd UKRAINE 1 2 -
3rd ITALY 1 1 -
4th ARGENTINA 1 - -
4th SLOVENIA 1 - -
5th AUSTRIA - 1 -
6th RUSSIA - - 1

19th JULY 2001 - KARATEDO KATA - WOMENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
WINNERS CLASS STELLA SARA
( ITALY )
MARINAZZI SAMANTHA
( ITALY )
CORREIA PINEIRO
( URUGUAY )
FRASER JENNIFER
( U.S.A )

KARATE DO KUMITE - WOMENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
OPEN WEIGHT
CLASS
CORREIA PINEIRO
( URUGUAY )
FRASER JENNIFER
( U.S.A )
MARINAZZI SAMANTHA
( ITALY )

KARATE DO KATA - MENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
WINNERS
CLASS
DI GUIDO DANIELE
( ITALY )
COSTA LUCIANO
( ITALY )
ROBERTSON WILLIAM
( ENGLAND )
MIYASHITA AKINOBU
( JAPAN )

KARATE DO KUMITE - MENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
3th PLACE
BRONZE MEDALIST
65 Kg. WEIGHT
CLASS
DE LUCA MARCO
( ITALY )
DI GUIDO DANIELE
( ITALY )
TAI WEN CHI
( CHINESE TAIPEI )
COSTA LUCIANO
( ITALY )
65-70 Kg. WEIGHT
CLASS
TORNINCASA MAURIZIO
( ITALY )
BOKLER AVI
( ISRAEL )
MIYASHITA AKINOBU
( JAPAN )
BRIZIO GREGORIO
( ITALY )
+70 Kg. WEIGHT
CLASS
DI STEFANO FABIO
( ITALY )
ALEXEEV ALEXEI
( RUSSIA )
MC CLOY IAN
( SCOTLAND )
ROBERTSON WILLIAM
( ENGLAND )
"OPEN" WEIGHT
CLASS
BOKLER AVI
( ISRAEL )
DI GUIDO DANIELE
( ITALY )
TORNINCASA MAURIZIO
( ITALY )
DE LUCA MARCO
( ITALY )

KARATE MEDALS

RESULTS NATIONS GOLD SILVER BRONZE
1st ITALY 5 3 5
2nd ISRAEL 1 1 -
3rd URUGUAY 1 - 1
4th U.S.A - 1 1
5th RUSSIA - 1 -
6th JAPAN - - 2
6th ENGLAND - - 2
7th CHINESE TAIPEI - - 1
7th SCOTLAND - - 1

20th JULY 2001 - TAE KWON DO - POOMSE / WOMENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
OPEN CLASS CHRISTINAKI IRINI
( GREECE )
XXX
XXX
XXX
XXX

TAE KWON DO - COMBAT / WOMENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
OPEN CLASS ACHATZ TATJANA
( GERMANY )
CHRISTINAKI IRINI
( GREECE )
XXX
XXX
XXX

TAE KWON DO - POOMSE / MENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
CATEGORY "A"
CLASS
DAE HO LIM
( KOREA )
SUN SHU LIANG
( CHINESE TAIPEI )
CAFIERO ANTONIO
( ITALY )
XXX
XXX
XXX
CATEGORY "B"
CLASS
RENIERIS STAVROS
( GREECE )
YICK ANDREW
( ENGLAND )
HSUNGU HSU WEI
( CHINESE TAIPEI )
CHAVEZ ARIEL JESUS
( ARGENTINA )

TAE KWON DO - COMBAT / MENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
3th PLACE
BRONZE MEDALIST
- 58 Kg. WEIGHT
CLASS
YICK ANDREW
( ENGLAND )
NORDVIK JON
( NORWAY )
XXX
XXX
XXX
XXX
- 65 Kg. WEIGHT
CLASS
CAFIERO ANTONIO
( ITALY )
PEREZ ADRIANO
( ITALY )
XXX
XXX
XXX
XXX
- 72 Kg. WEIGHT
CLASS
HSUNGU HSU WEI
( CHINESE TAIPEI )
RENIERIS STAVROS
( GREECE )
XXX
XXX
XXX
XXX
+ 78 Kg. WEIGHT
CLASS
DAE HO LIM
( KOREA )
CHAVEZ ARIEL JESUS
( ARGENTINA )
XXX
XXX
XXX
XXX
OPEN WEIGHT
CLASS
DAE HO LIM
( KOREA )
CAFIERO ANTONIO
( ITALY )
HSUNGU HSU WEI
( CHINESE TAIPEI )
RENIERIS STAVROS
( GREECE )

TAE KWON DO MEDALS

RESULTS NATIONS GOLD SILVER BRONZE
1st KOREA 3 - -
2nd GREECE 2 2 1
3rd ITALY 1 2 1
4th CHINESE TAIPEI 1 1 2
5th ENGLAND 1 1 -
6th GERMANY 1 - -
7th ARGENTINA - 1 -
7th NORWAY - 1 -

20TH JULY 2001 - WUSHU / KUNG FU TAOLU / WOMENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
TRADITIONAL
CLASS
KLEIN SABINE
( AUSTRIA )
MOLLAND KAREN
( NORWAY )
GOEBL BRIGITTE
( AUSTRIA )
MODERN
CLASS
CATELLE HELENE
( FRANCE )
XXX
XXX
XXX
XXX
WEAPON "SABRE/STICK"
CLASS
GOEBL BRIGITTE
( AUSTRIA )
MOLLAND KAREN
( NORWAY )
KLEIN SABINE
( AUSTRIA )

WUSHU / KUNG FU - TAOLU / MENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
FREE STYLE
CLASS
SNIPE WARREN
( U.S.A )
NIETO GOMEZ JUAN
( MEXICO )
XXX
XXX
WEAPON "STICK"
CLASS
SNIPE WARREN
( U.S.A )
XXX
XXX
XXX
XXX
TAI JUAN
CLASS
KHALE FRANCOIS
( FRANCE )
XXX
XXX
XXX
XXX
TAI JUAN "SWORD"
CLASS
KHALEF FRANCOIS
( FRANCE )
XXX
XXX
XXX
XXX
PAKUA TRADITIONAL
CLASS
KHALEF FRANCOIS
( FRANCE )
XXX
XXX
XXX
XXX

WUSHU / KUNG FU - SANSHOU / WOMENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
OPEN
CLASS
MOLLAND KAREN
( NORWAY )
KLEIN SABINE
( AUSTRIA )
XXX
XXX

WUSHU / KUNG FU - SANSHOU / MENS


GENERAL
CLASSIFICATION
1st PLACE
GOLD MEDALIST
2nd PLACE
SILVER MEDALIST
3rd PLACE
BRONZE MEDALIST
SEMI CONTACT
CLASS
SNIPE WARREN
( U.S.A )
NIETO GOMEZ JUAN
( MEXICO )
XXX
XXX
"SANDA "
CLASS
IMPROTA GIOVANNI
( ITALY )
XXX
XXX
XXX
XXX

WUSHU / KUNG FU MEDALS

RESULTS NATIONS GOLD SILVER BRONZE
1st FRANCE 4 - -
2nd U.S.A 3 - -
3rd AUSTRIA 2 2 1
4th NORWAY 2 1 -
4th ITALY 1 - -
5th MEXICO - 2 -

Copyright 1997-2001
Tutti i diritti riservati / All the privat laws.
Gallery
Click to see en
larger photos

20th July 2001
Tae Kwon Do
Wushu-KungFu championships


Taekwondo Form winners


Taekwondo Combat winners


4 New Taekwondo Champions of the IMAFD


Taekwondo winners & officials


Wushu-Kung Fu deafs group


Tai Chi Chuan Forms Competition


A french Khalef in form action of Pakua Chang


Khalef Francois's french winner of the Chinese martial art Forms


4 Wushu-Kung Fu girl winners


American vs mexican in fight action


Wawa defenst attack of Gomez


Briones consign gold medal to shifu Wawa


Kung Fu fighting winners


American prouds of victory


Shifu Wawa conquest 3 gold medals


Deaf chinese martial artists winners


Deaf chinese martial arts Demo group


Italian officials compliments winners


Wushu-Kung Fu deaf winners around all world


From Norway athlete Karen Molland with his hearing Sifu Ivar Boxaspen's T. Brown Kung Fu School


F.I.W.U.K. referres and deaf winners


Faraone's coordinator speaking


American association offer to be "Fall award" to Faraone touched


"Deaf Black Belt Hall of Fame" to Francesco P. Faraone